Home [njuz] Dole negativna govorancija, živela tolerancija

Dole negativna govorancija, živela tolerancija

107
0

“Ne slažem se sa onim što misliš, ali ću do kraja braniti tvoje pravo da to kažeš.” – Volter

Istorijski posmatrano, termin tolerancija najpre se počinje koristiti u smislu međusobnog poštovanja pripadnika različite veroipovesti. Nešto kasnije, ovaj termin dobija šire značenje, s obzirom da počinje da se upotrebljava u smisilu slobode i slobodnog izražavanja mišljenja.

 

UNESCO je 1995. godine dao definiciju tolerancije u kojoj navodi da se iza ovog termina zapravo krije mogućnost poštovanja i uvažavanja bogatstva različitosti u našim svetskim kulturama, ili ukratko: “Tolerancija je harmonija u različitostima“.

Ova široka tema, bila je predmet predavanja održanog u Visokoj školi strukovnih studija za vaspitače u Kruševcu povodom međunarodnog dana tolerancije . U uvodnom delu, predsednica studentskog parlamenta Milena Milenković pozdravila je prisutne i izrazila zahvalnost zbog činjenice da su bili tolerantni na vremenske prilike i pored kiše došli da isprate događaj.

Ovo je ujedno bila i prilika da se studenti upoznaju sa novouvedenim predmetom Multikulturalnost i tolerancija, koji su prilikom istraživanja sprovedenog od strane studentskog parlamenta na temu njihovih potreba, naveli kao najinteresantniji.

U okviru predavanja, asistent na pomenutom predmetu Milica Jeroničić pričala je o osnovnim principima tolerancije, kao i o poimanju ovog termina u moderno doba, kada granice tolerancije nisu univerzalne i stalno se povlače. Današnjem čoveku informacije su znatno dostupnije u odnosu na ljude koji su živeli pre ekspanzije internet medija, ali i televizije, pa čovek modernog doba, za dve nedelje biva “bombardovan” mnoštvom informacija, koje je recimo čovek iz 17. veka “prikljupljao” u razdoblju od godine ili dve dana.

Pojava novih medija, sa sobom je donela i pojavu novih problema. Nasilje, koje pojedinci, naročito mlade osobe, doživljavaju u virtelnom svetu, u potpunosti se može izjednačiti sa fizičkim nasiljem koje se može pretrpeti u realnom, pa čak, u određenom smislu, izazvati i teže posledice o čemu svedoče primeri iz sveta, ali i iz naše sredine. Kada govorimo o deci, ili mladima, koji su, pre pojave novih medija, bili žrtve vršnjačkog nasilja, najčešće u školskim dvorištima gde je često bilo i svedoka, danas , takvi slučajevi, ako se dešavaju na internetu, mogu proći potuno nezapaženo. U ovakvim situacijama, osobe mogu biti uznemiravane na onom mestu gde se osećaju najsigurnije, u toplini svog doma, pa to, takoreći, može biti njihova mala tajna, koja, kao što je pomenuto, može imati katastrofalne posledice. Predavač Milica Jeroničić o ovom problemu ističe:

Internet nasilje je manje vidljivo nego ono u realnom svetu, ali se često može preliti u realni svet. Problem u našoj zemlji je kaskanje i naknadno bavljenje nečim što je već postalo ozbiljan društveni problem.

Takođe, problem u našoj zemlji je loš zakonksi okvir i suviše elastični zakoni koji bi mogli da utiču na redukovanje nasilja na Internetu. Paradoks Interneta takođe je što, iako na njemu možemo naći mnoštvo informacija, pitamo se koliko su sve one pouzdane.“

Nadovezujući se na pomenuto, u okviru predavnja, neformalna grupa Idejnet klub, predstavila je svoj rad, kao i rezultate ankete sprovedene neposredno nakon održavanja radionice E – odgovorni, koja se upravo bavila gore pomenutim problemima.

Kao nastavak na temu, koja, kada se jednom otvori može trajati satima, ako ne i danima, povedena je i mini debata u kojoj su prisutni aktivno učestvovali postavljajući pitanja i iznoseći svoje stavove na temu tolerancije. U publici je, osim studenata i članova Idejnet kluba, bilo i profesora ali i vaspitača, tačnije bivših studenata. Vaspitačica Milika Grujić, ovom prilikom podelila je sa nama svoje utiske o događaju organizovanom povodom Međunarodnog dana tolerancije:

“Lepo organizovan skup, zainteresovanih za temu tolerancije, alli je ovim tek otvorena diskusija na ovu temu i mislim da bi se o tome trebalo govoriti više, a ne samo u mesecu tolerancije. Najbolje bi bilo kada bi sve izneto bilo i potkrepljeno konkretnim primerima u stvarnom životu.”

Studentski parlament Visoke škole strukovnih studija za vaspitače i neformalna grupa Idejnet klub najavljuju nova predavanja na ove i druge teme, koja će u narednom periodu biti realizovana. Osim toga, Idejnet klub najavljuje i radonicu online novinarstva koja će, u skorije vreme, biti pokrenuta uz podršku Divac fondacije.