Home [njuz] Homofobija među mladima

Homofobija među mladima

159
0

student21“Da li si ti gej ili šta?”, izreka je koju mladi u Nemačkoj često koriste kako bi obezvredili svoje vršnjake. Studije pokazuju da je homofobija posebno rasprostranjena među muslimanima.

U periodu između 2007. i 2011. godine rađeno je više studija o odnosu mladih prema homoseksualnosti. Rezultati studija pokazali su da je negativan odnos prema homoseksualnosti među mladima veoma rasprostranjen, ali da je različitog intenziteta, kaže Jerg Štajnert iz Lezbejske i gej asocijacije Berlin-Brandenburg: ”47,7 odsto muških adolescenata koji ne dolaze iz useljeničkih porodica smatraju da je prizor dvojice muškaraca koji se ljube na ulici, odvratan. Tako misli i 75,8 odsto mladih koji su poreklom iz Rusije, a među mladima iz turskih porodica to mišljenje ima njih 78,9 odsto.“

Religija i homofobija

Gay, Foto: Fotolia/carma49, 14143068

Među učenicama otpor nije tako očit kao među muškarcima, mada je neprijateljstvo prema gej populaciji među devojčicama iz useljeničkih porodica daleko prisutnije. Osim toga, postoji jasna veza između slike tradicionalne muškosti i odbacivanja homoseksualnosti. Očito je i da je osećanje lične diskriminacije povezano sa negativnim odnosom prema homoseksualnosti. Religioznost na tom planu takođe igra veliku ulogu, kaže Jerg Štajnert: ”Što su mladi muslimani veći vernici, to je veće neprijateljstvo prema homoseksualcima. Ovaj odnos je prisutan i kod adolescenata ruskog porekla, mada je manje izražen.“

Nastavnica Rabeja Miler, koja je pre više od 30 godina prešla u islam, potpredsednica Centra za istraživanje i unapređenje prava žena islamske veroispovesti kaže da je rezultati studija ne čude, bar kada se radi o javnom ljubljenju dvojice muškaraca: „U osnovi islamske vere je da se intimnosti i nežnosti razmenjuju u intimi a ne u javnosti.“

Prinudni brak nije samo ženski fenomen

Lezbejska i gej asocijacija Berlin-Brandenburg obezbeđuje nekoliko konsultantskih projekata za homoseksualce. Po savete naravno mogu da dođu i mladi muslimani. Ulrih Kesler, direktor udruženja kaže da je spektar klijenata veoma raznolik: „Ponekad dođu mladi homoseksualci sa majkama koje žele da saznaju šta se događa sa njihovim sinovima. Da li je reč o bolesti, da li može nešto da se učini protiv takvog stanja? Ekstremni primer predstavljaju mladi muškarci koje prisiljavaju na brak. Dakle, fenomen prisilnih brakova nije samo ženski fenomen.“

Izvor: DW