Home [njuz] Svi studenti sa 48 bodova sad mogu da tuže državu

Svi studenti sa 48 bodova sad mogu da tuže državu

123
0

sample_3Odluka Ministarstva prosvete da izađe u susret studentima Geografskog fakulteta, Više elektrotehničke škole i Fakulteta političkih nauka, tako što će studentima koji su ostvarili 48 bodova i više dati olakšice pri plaćanju školarina može da dovede do toga da više hiljada njihovih kolega, koji su takođe sakupili minimum poena za studije na budžetu a nisu na fakultetu gde se štrajkovalo, tuže državu.

Advokat Božo Prelević kaže za “Blic” da je odluka čudna, jer država ne može da donosi akt samo za one koji su štrajkovali. Nekoliko desetina studenata štrajkovalo je glađu ispred Vlade Srbije i posle višenedeljnih protesta na ulici uspeli su da izdejstvuju rešenje koje im odgovara. U tome im je pomogao i grad Beograd, obavezavši se da finansijski pomogne 1.000 najugroženijih akademaca.

– Odluka grada Beograda koji pomaže donacijom studente potpuno je u skladu sa zakonom. S druge strane, država ne može da donosi akt koji se odnosi samo na one koji su štrajkovali, već ako se donosi akt, on se donosi za sve koji su u istim uslovima – kaže Božo Prelević.

On napominje da sada može da se dogodi više scenarija.

– Prvo, mogu da se pojave studenti koji nisu štrajkovali i kažu da jesu. Kako utvrditi da li su štrajkovali ili nisu? Drugo, možda će neko pokrenuti postupak protiv države ili će na ulice ponovo izaći studenti koji nisu dobili uslove koje su dobili studenti koji su štrajkovali. Svako može da tuži državu, a pitanje je da li će dobiti – kaže Prelević.

Studentu Geografskog fakulteta Marku Pavloviću žao je što nisu svi fakulteti dobili olakšice, ali ukazuje na to da studentima nedostaje solidarnosti. Njegov kolega sa Visoke ITC škole, Žarko Nedić napominje da dok je 300 studenata štrajkovalo, oko 5.000 akademaca u istoj situaciji sedelo kod kuće ili u kafićima.

– Pokušali smo da se izborimo za sve fakultete, ali odziv studenata je bio mali. Žao mi je što nisu svi fakulteti dobili ove olakšice, ali svako je trebao da dođe da se bori- kaže Pavlović.

Ministar prosvete Žarko Obradović najavio je i da će se narednih dana sastati i sa dekanima Više poslovne škole, Visoke ICT škole, Visoke hotelijerske i Visoke zdravstvene škole i razgovarati o predlogu za pomoć studentima koji plaćaju školovanje.

Rektor Beogradskog univerziteta Branko Kovačević kaže za “Blic” da će i 2011. važiti Zakon o visokom školstvu, usvojen u junu ove godine, po kojem studenti sa ostvarenih 48 bodova stiču uslov da uđu na rangiranje za studije na budžetu.

– Najverovatnije će u januaru fakulteti izaći sa predlogom modela rangiranja. On neće biti blaži za studente, već će biti složeniji i pravičniji. Neće se u obzir uzimati samo prosečna ocena i broj bodova, već i drugi kriterijumi, kao što je, na primer, koliko je puta student polagao ispit – kaže Kovačević.

Zakonom iz juna predviđa rangiranje studenata u okviru kvota, a Uredbom rektorata usvojen je model po kojem se računa prosečna ocena i ostvaren broj bodova pomnožen sa koeficijenotm 1,5.

Zbog štrajka studenata doneto je rešenje da fakulteti oslobode plaćanja školarine studente koji su osvojili 60 bodova, da će onima sa 54, odnosno 48 bodova, biti plaćeno 70, odnosno 55 odsto školarine.

Izvor:Blic