Više od četrdeset godina Mladi istraživači Srbije pokreću i razvijaju aktivnosti koje doprinose održivom razvoju, volonterizmu i zaštiti životne sredine. Podrška neformalnim grupama je logičan korak unapred, znajući da najbolje ideje dolaze od grupe građana koja se spontano okupi i ima slobodu odlučivanja.
Verujući u građanski aktivizam i važnost lokalnih inicijativa, u saradnji sa Beogradskom otvorenom školom (BOŠ) i Inženjerima zaštite životne sredine (IZŽS) razvili smo program podrške za naredne tri godine, koji će, nadamo se, prerasti u naš zajednički, dugoročni rad na zaštiti životne sredine.
Pozivamo vas da krenemo SNAŽNO i ZELENO, u dalji razvoj naših lokalnih zajednica!
Ko može da se prijavi?
Za učešće u programu se mogu prijaviti neformalne grupe od minimalno 5 osoba koje su državljani i borave na teritoriji Republike Srbije, među kojima se jedan/jedna izdvaja kao zvaničan koordinator/predstavnik grupe, tj. koordinatorka/predstavnica grupe (mora biti punoletan/na) i koje su direktno odgovorne za pripremu i realizaciju projekta koji predlažu.
Koje aktivnosti podržavamo?
Predloženi projekat može uključiti sledeće aktivnosti: kampanje o pitanjima koja se tiču pružanja informacija i podizanja svesti stanovništva o važnosti, zaštiti i promociji životne sredine i prirodnog nasleđa; kreiranje medijskih sadržaja malog formata; javne manifestacije i događaji: tribine, okrugli stolovi, radionice, ulične akcije; marketinške aktivnosti za unapređenje lokalnih zelenih proizvoda; podrška izgradnji ili nadogradnji/obnovi zelene infrastrukture male veličine; aktivnosti osmišljene za podsticanje ekološki prihvatljivih ekonomskih aktivnosti; aktivnosti osmišljene za borbu protiv zagađenja i neodrživog korišćenja resursa; podrška uvođenju dobrih praksi i modela upravljanja životnom sredinom iz Evropske unije; zagovaranje za zaštitu životne sredine u skladu sa standardima Evropske unije; pristup pravnoj zaštiti u vezi sa pitanjima zaštite životne sredine; promovisanje učešća građana u procesima donošenja odluka u vezi sa životnom sredinom.
Lista navedenih aktivnosti nije konačna a više detalja o aktivnostima možete pročitati u Smernice za podnosioce prijava Snažno zeleno.
Budžet programa
Raspoloživi fond za 2021. godinu iznosi 4.737.000 RSD. U ovoj godini, biće podržano najmanje 20 neformalnih grupa u maksimalnom iznosu od 236.500 RSD po projektu.
Kako učestvovati u programu „Snažno zeleno“?
1. Upoznajte se detaljnije sa programom
Pročitaje Smernice za podnosioce prijava Snažno zeleno.
2. Rešite sve svoje nedoumice u vezi ovog poziva
Postavite pitanja elektronskim putem na info@snaznozeleno.rs
Odgovore na već postavljena pitanja možete pronaći ovde
3. Prijavite se!
Nakon što popunite prijavnu dokumentaciju (Aneks 1: Obrazac predloga projekta, Aneks 2: Obrazac budžeta i Aneks 3: Izjavu neformalne grupe) pošaljite nam je putem onlajn formulara koji možete pronaći na sledećem linku:
Obrazac predloga projekta možete preuzeti OVDE.
Obrazac budžeta možete preuzeti OVDE.
Obrazac izjave možete preuzeti OVDE.
Ukoliko je dokumentacija uspešno poslata, dobićete automatsku poruku o prijemu na adresu e-pošte koju ste naveli u onlajn formularu.
Obrasci koji su popunjeni rukom, kao i oni dostavljeni mimo gore navedenog onlajn formulara neće biti razmatrani.
Nakon selekcije projekata SVI koji su se prijavili na konkurs će biti obavešteni o rezultatima.
Vremenski rokovi
Poziv za prijavu projekata je otvoren od 04. februara 2020. godine do utroška sredstava u fondu, što znači da je konkurs za prijave otvoren stalno, čime se pruža mogućnost neformalnim grupama da se prijave kada god im je potrebna finansijska podrška. Procena i odabir projekata će se vršiti 4 puta godišnje, a na sajtu www.mis.org.rs biće redovno objavljivani datumi zasedanja komisije. Predlozi projekata koji budu dostavljeno do 6. marta 2021. godine, do 23:59 časova, biće razmatrani tokom prvog zasedanja evaluacione komisije. Sve projekte pristigle nakon pomenutog termina, komisija će razmatrati tokom sledećeg zasedanja.
Maksimalno trajanje podržanih projekata u okviru programa je do 5 meseci, a moraju se završiti zaključno sa 10. decembrom tekuće godine.
ČEKAMO VAŠE PRIJAVE!
Projekat Zeleni inkubator realizuje Beogradska otvorena škola (BOŠ), u saradnji sa Mladim istraživačima Srbije (MIS) i Inženjerima zaštite životne sredine (IZŽS), a uz podršku Evropske unije. Više o projektu možete pročitati OVDE.