Home [njuz] Konferencija o (ne)zaposlenosti mladih u Srbij

Konferencija o (ne)zaposlenosti mladih u Srbij

58
0

Danas je u Privrednoj komori Beograda održana konferencija Krovne organizacije mladih Srbije o nezaposlenosti mladih, u okviru projekta „Više iskustva za više prilika za zaposlenje“. Prvi deo konferencije obeležila je panel diskusija „(Ne)zaposlenost mladih u Srbiji: imamo li šta da slavimo?“ u okviru koje su predstavnici/e različitih sektora govorili o načinima na koje pristupaju ovom problemu.

 Vesna Vidojević (Ministarstvo omladine i sporta) podsetila je da je stopa nezaposlenosti mladih starosti 15-24 godine u Srbiji čak 49,7% u poređenju sa vršnjacima u Evropskoj uniji gde je ovaj procenat duplo manji – 24%. Ona je govorila o projektima koje je MOS finansirao na ovu temu u Srbiji a koji se tiču obuka za aktivno traženje posla, podrške samozapošljavanju i preduzetništvu mladih itd. „Fond za malde talente do sada je stipendirao preko 10 800 srednjoškolaca i studenata sa preko 3 milijarde dinara“, rekla je ona, dodajući da su oni u obavezi da narednih 5 godina ostanu i da rade u Srbiji.

Na panel diskusiji predstavljen je i primer dobre prakse sa lokala o kome je govorio Bojan Radosavljević, koordinator Kancelarije za mlade Knjaževac, gde je pokrenut Centar za radno angažovanje mladih.

Ispred Nacionalne službe za zapošljavanje, Vesna Čekić je govorila o merama koje je NSZ pokrenula za smanjenje nezaposlenosti mladih. „Uspevamo da u odnosu na vrlo skromna sredstva uradimo dosta“, rekla je ona.

Tamara Marković, koordinatorka za razvojne politike KOMS-a rekla je da kada je reč o problemu nezaposlenosti ne treba da upiremo prstom i krivimo jedni druge već da svi doprinosimo rešavnju problema u različitim sektorima. Ona je takođe otvorila i temu Garancija za mlade i najavila da će se KOMS analizom ove mere baviti i nadalje, počevši od međunarodne konferencije u novembru koja će okupiti u Beogradu 16 evropskih omladinskih organizacija koje će razmeniti primere dobre prakse.

Na panelu je govorila i Jelena Manić Radoičić ispred Beogradske otvorene škole koja se kontinuirano bavi ovom temom, kao i Nemanja Glavinić (Dostignuća mladih u Srbiji) koji je istakao značaj razvoja i podrške preduzetništvu mladih, gde i država ima važnu ulogu.

Panel je iznedrio mnoštvo pitanja što je pokazatelj da je ovoj temi potrebno posvetiti više prostora i uključiti mlade u dijalog.

U nastavku konferencije svečano su uručeni ugovori koje je 40 praktikanata/kinja iz 10 gradova u Srbiji potpisalo sa organizacijama za mlade i kancelarijama za mlade o obavljanju tromesečne prakse. Tok ovih praksi, utisci i iskustva moći će da se prate i na blogu KOMSa u periodu trajanja praksi a autori/ke će biti i sami praktikanti/kinje.