Home [zabavnik] Školovanje preko interneta sve popularnije

Školovanje preko interneta sve popularnije

44
0

http://www.youth.rs/images/stories/IV/nwt5.jpegAmerikanci se sve češće odlučuju za takozvano onlajn obrazovanje ili studiranje preko interneta umesto za klasično studiranje na fakultetima.
Onlajn studiranje je zabeležilo porast od 13 procenata u SAD u odnosu na prošlu godinu, a čak 20 odsto u odnosu na nekoliko proteklih godina.

Proizvodnja studenata

Najmanje jedan od četiri studenata odlučuje se bar za neki onlajn kurs, dok je 2002. godine to bio slučaj sa jednim od 10 studenata.

Dva miliona studenata uglavnom starijih od 22 godine, kada oni koji redovno studiraju završavaju fakultete, završavaju kompetan fakultet preko interneta, dok još dva miliona studenata završavaju jedan ili dva onlajn kursa.

Predsednik Barak Obama obećao je da će za onlajn kurseve i materijale obezbediti 500 miliona dolara u sklopu obarzovnog plana približavanja fakulteta što većem broju ljudi.

U SAD 29 odsto odraslih ima fakultetsku diplomu, manje nego u većini drugih industrijski razvijenih zemalja. Samo 40 odsto američkih studenata, koji upišu fakultet i završe ga. Između ostalog, tome doprinosi i činjenica da je školovanje veoma skupo.

Džef Konlon, koji rukovodi obrazovnom ustanovom Kaplan, koja ima 59.000 onlajn studenata, smatra da tradicionalni koledži ne mogu da postignu cilj američkog predsednika.

"Obama želi da ponovo budemo prvi do 2020. godine. Da bismo to postigli trebalo bi da proizvedemo 63 miliona svršenih studenata do tada. Obrazovni sistem je tako postavljen da može da proizvede 16 miliona srvšenih studenata (u tom vremenskom roku)", istakao je Konlon za Rojters.

Nastanak otuđenih generacija

Pristalice onlajn obrazovanja ističu rezultate nedavno objavljene studije Sekretarijata za obrazovanje, prema kojoj se onlajn materijali bolje prihvataju nego "živa" predavanja u učionici.

Lideri u onlajn obrazovanju su Univerzitet Finiks, deo grupe Aplo koji ima 420.700 onlajn studenata i Kaplan gde četvorogodišnje školovanje košta oko 65.000 dolara, dok na bilo kom drugom privatnom fakultetu student za isti program mora da izdvoji više od 150.000 dolara.

Poslodavci jednako priznaju i onlajn diplome i one stečene klasičnim pohađanjem fakulteta, pa čak ističu da studenti koji rade i studiraju preko interneta imaju veću samodisciplinu i odlučnost da završe fakultet.

Grubo rečeno, oko 4.500 američkih fakulteta ima onlajn programe, a pojedini su toliko popularni da je uprava morala da ograniči broj polaznika.

Onlajn školovanje je ušlo i u osnovne i srednje škole, pa se čak milion dece u SAD školuje na taj način, pogotovo ona iz zabačenih oblasti.

Profesor sa Harvarda Klejton Kristensen predviđa da će u budućnosti polovina dece pohađati onlajn škole od predškolskog obrazovanja do srednjih škola.

S druge strane, ima i onih koji se boje da bi to moglo da izazove nastanak potpuno otuđenih generacija, koje umesto da život proživljavaju sa svojim drugovima, sede sami za kompjuterom simulirajući životne situacije.

Izvor:RTV