Ona je najavila da će u saradnji sa agencijom za edukaciju “Scan” biti realizovani kursevi poslovnog engleskog jezika, obuke za rad na računaru, koje će se organizovati u računarskom centru Caritasa Valjevo, a u saradnji sa umetničkom grupom “Mapa Balkon” iz Beograda radionice fizičkog teatra kao vida rekreativno – okupacione terapije. Planirano je i formiranje grupa za samopomoć koje će delovati pod supervizijom stručnjaka Psihijatrijske službe. Takođe, od danas građanima Valjeva, ali i okolnih opština u kojima se sprovodi kampanja “Povratak s margine”, na raspolaganju je SOS telefon putem kog se mogu informisati o bolestima zavisnosti i metodama lečenja. Broj telefona je 060 606 75 05, a pitanja se mogu slati i na e- mail dobriljudi@nikad-heroin.comOva adresa el.pošte zaštićena je od spam napada, treba omogućiti JavaSkript da biste je videli .
Jelena Mihajlović iz Balkanskog fonda za lokalne incijative rekla je da se program Socijalne tranzicije sprovodi tri godine i do sada je odobreno preko šezdeset projekata ukupne vrednosti oko milion evra. Ona je izrazila zadovoljstvo što u Valjevu postoji saradnja više aktera iz lokalne zajednice, a ne samo nevladinog sektora.
Psihijatrijska služba Zdravstvenog centra Valjevo je vodeća Služba ovog tipa u Srbiji kada je u pitanju saradnja sa civilnim sektorom. Prim. dr Tomislav Gajić, načelnik Službe psihijatrije sa zadovoljstvom je rekao da bi model koji se primenjuje u toj Službi mogao da bude implementiran u sve opšte bolnice u Srbiji.
– Naša ideja sa kojom smo krenuli bila je da reforma mentalnog zdravlja ne može da počne od tercijarnog sistema, od velikih psihijatrijskih bolnica, nego baš ovde na sekundarnom nivou jer mi smo ti koji treba i možemo da rešimo sve probleme mentalnog zdravlja naših osiguranika, čak u ovoj službi primenjujući i one usluge koje se primenjuju na tercijarnom nivou. Sa druge strane mi smo ti koji možemo da obezbedimo uslove zajedno sa gradskim strukturama i sa Centrom za socijalni rad da naše pacijente koji su zatočeni u velikim psihijatrijskim bolnicama gde oni leže a ne leče se, jer ako je neko tamo deset godina to više nije lečenje, da te ljude vratimo u ovaj grad. Naravno, Psihijatrijska služba ceo taj posao ne može uraditi sama. Ono što se pokazalo u praksi i što nam je olakšalo rad jeste da u onom socijalnom aspektu učestvuje neko kao što je Kristina, kao što su predstavnici Karitasa, kao što su ljudi koji daju svoje kapacitete, resurse, pre svega ljudske, da našim pacijentima pomognu da nešto novo nauče, da dobiju posao, da ih volonterski angažuju, kao što su neki angažovani u Karitasu što im mnogo znači, onda je nama lako, jer, praviću analizu na kraju ove godine, ali kako mi se grubo čini onih prinudnih hospitalizacija gde pacijenti dolaze sa policijom i gde moramo da ih vežemo sve je manje, gotovo da ih nema iz Valjeva, jer mi ovom aktivnošću možemo fizički da pokrijemo grad Valjevo – kazao je prim. dr Tomislav Gajić.
Danas je naglašeno da vrata ovog prostora neće biti otvorena samo za korisnike usluga Službe, već i za građane Valjeva kojima će biti ponuđeni najrazličitiji sadržaji. Mr Suzana Radovanović Perić, profesorka violine u Muzičkoj školi „Živorad Grbić“ najavila je da će već 19. novembra u 20 časova u prostoru za podršku biti održan koncert kamernog gudačkog orkestra “Feniks” koji će izvesti najpoznatije delo Antonija Vivaldija “Četiri godišnja doba”.
Svečanom otvaranju Centra za podršku prisustvovali su predstavnici lokalne samouprave, gradonačelnik Zoran Jakovljavić, predstavnici gradskih institucija, nevladinih organizacija, kolege iz struke. U holu Centra održana je i projekcija filma „Korak do dna“, a potom su nastavljeni razgovori na temu unapređenja rada sa osobama sa mentalnim poremećajima.