Krovna organizacija mladih Srbije je u četvrtak, 3. februara 2022. godine u Mama Shelter-u u Beogradu održala konferenciji Mladi u medijskom ogledalu.
Na konferenciji su predstavljeni rezultati istraživanja Mladi u medijskom ogledalu 2021, koje se objavljuje petu godinu zaredom. Tema istraživanja je slika mladih u medijima, odnosno kako i koliko mediji izveštavaju o mladima.
Imajući u vidu aktuelnu temu dodele državne pomoći mladima u iznosu od 100€, kao i rezultate istraživanja koji pokazuju da se mladi u medijima i u programima političkih partija ne pominju u dovoljnoj meri i na odgovarajući način, na konferenciji je najavljen monitoring izborne kampanje koji će KOMS realizovati, sa posebnim osvrtom na političku participaciju mladih i prisustvo mladih u medijima.
Ključni nalaza istraživanja koji su predstavljeni su:
- Broj sadržaja o mladima je dvostruko veći u odnosu na prošlu godinu, pre svega zbog detaljnijeg izveštavanja o crnoj hronici i teme vakcinacije mladih.
- Na jednu vest o aktivizmu, dođe 13 vesti iz crne hronike.
- O kulturnim sadržajima za mlade i omladinskom aktivizmu izveštava se veoma retko.
- Mladi se u pozitivnom kontekstu prikazuju u svakom šestom tekstu ili prilogu. Negativan kontekst je tri puta češći.
- Ako su mladi prikazani u negativnoj konotaciji, najčešće su predstavljeni kao nasilni, nemoralni i promiskuitetni.
- Mladi su i u 2021. prikazani kao vrlo homogena grupa: prostor za mlade koji imaju invaliditet, u lošoj su materijalnoj situaciji, pripadaju manjinskoj naciji ili seksualnoj orijentaciji iznosi tek 5%.
- Muški akteri su dvostruko zastupljeniji od ženskih u javnosti.
- Mejnstrim mediji su, bez obzira na svoju uređivačku poziciju, odgovorno izveštavali o vakcinaciji mladih i podsticali je.
- Omladinski portali pokazali su daleko veći senzibilitet za izveštavanje o omladinskom aktivizmu od mejnstrim medija.
- Iako su najzastupljenije druge teme i formati, većina jutjuberki povremeno koristi svoje platforme kako bi progovorile o temama od šireg društvenog značaja, pre svega o rodnoj ravnopravnosti i mentalnom zdravlju.
istraživanje u celosti možete pronaći na vebsajtu KOMS-a: Mladi u medijskom ogledalu 2021.