Kinoteka u maju: Indija, Indonezija, komedija, pokajanje…

0
SHARE

 Program Kinoteke tokom maja biće posvećen Dannyju Kayeu, filmovima na temu pokajanja i Prvog svetskog rata, kao i savremenoj indijskoj i indonežanskoj kinematografiji.
Posebni programi biće posvećeni uspomenama na glumice Betsy Blair i Natashu Richardson, kao i na filmskog kritičara Ranka Munitića (1943-2009).

Posebni programi biće posvećeni uspomenama na glumice Betsy Blair (1923-2009) i Natashu Richardson (1963-2009), kao i na filmskog kritičara Ranka Munitića (1943-2009).

Specijalan program Kinoteka sprema za Noć muzeja, 16. maja – ciklus „Srpski film / Prvih pola veka – u susret obeležavanju 60 godina Jugoslovenske kinoteke“.

Program:

Danny Kaye – Kralj komedije

4. maj
17:30 TAJNI ŽIVOT VOLTERA MITIJA (SAD, 1947)

The Secret Life of Walter Mitty

ul: Deni Kej (Danny Kaye), Virdžinija Mejo (Virginia Mayo)

r: Norman Zi Mekleod (Norma Z. McLeod)
19:30 GENERALNI INSPEKTOR (SAD, 1949)

The Inspector General

ul: Deni Kej (Danny Kaye), Volter Slezak (Walter Slezak)

r: Henri Koster (Henry Koster)
21:00 PUT U HOLIVUD (SAD, 1949)

It’s a Great Feeling

ul: Doris Dej (Doris Day), Bil Gudvin (Bill Goodwin)

r: Dejvid Batler (David Butler)

5. maj
17:30 NA RIVIJERI (SAD, 1951)

On the Riviera

ul: Deni Kej (Danny Kaye), Džin Tirni (Gene Tierney)

r: Volter Leng (Walter Lang)
19:30 LUDI PODVIG (SAD, 1954)

Knock on Wood

ul: Deni Kej (Danny Kaye), Mej Zeterling (Mai Zetterling)

r: Norman Panama (Norman Panama), Melvin Frenk (Melvin Frank)
21:30 DVORSKA BUDALA (SAD, 1956)

The Court Jester

ul: Deni Kej (Danny Kaye), Glinis Džons (Glynis Johns)

r: Norman Panama (Norman Panama), Melvin Frenk (Melvin Frank)
6. maj

17:30 JA I PUKOVNIK (SAD, 1958)

Me and the Colonel

ul: Deni Kej (Danny Kaye), Kurt Jurgens (Curd Jurgens)

r: Piter Glenvil (Peter Glenville)
20:30 ŽIVIM ZA TEBE (SAD, 1959)

The Five Pennies

ul: Deni Kej (Danny Kaye), Barbara Bel Gedes (Barbara Bel Geddes)

r: Melvil Ševelson (Melville Shavelson)

PRVI SVETSKI RAT NA FILMU – Kroz buru i oganj

7. maj
17:30 ATENTAT U SARAJEVU (JUG/ČSSR, 1975)

ul: Kristofer Plamer (Christopher Plummer), Florida Bolkan (Florinda Bolkan)

r: Veljko Bulajić
19:30 SA VEROM U BOGA (JUG, 1932)

ul: Ljubiša Jungović, Desanka Janojlić

r: Mihajlo Al. Popović
ŠARLO KAO VOJNIK (SAD, 1918)

Shoulder Arms

ul: Čarls Čaplin (Charles Chaplin), Edna Purvijens (Edna Purviance)

r: Čarls Čaplin (Charles Chaplin)
21:30 MARŠ NA DRINU (JUG, 1964)

ul: Ljubivoje Ljuba Tadić, Aleksandar Gavrić

r: Živorad Mitrović

8. maj
17:30 OPTUŽUJEM (FRA, 1937)

J’Accuse

ul: Viktor Fransen (Victor Francen), Lin Noro (Line Noro)

r: Abel Gans (Abel Gance)
19:30 VELIKI RAT (ITA/FRA, 1959)

La Grande Guerra

ul: Vitorio Gasman (Vittorio Gassman), Alberto Sordi (Alberto Sordi)

r: Mario Moničeli (Mario Monicelli)
21:30 GALIPOLjE (AUSTRAL, 1981)

Gallipoli

ul: Mel Gibson (Mel Gibson), Mark Li (Mark Lee)

r: Piter Vir (Peter Weir)

9. maj
17:30 VELIKA PARADA (SAD, 1927)

The Big Parade

ul: Džon Gilbert (John Gilbert), Rene Adore (Renne Adoree)

r: King Vidor (King Vidor)
19:30 ZAPADNI FRONT 1918 (NEM, 1930)

Westfront 1918 – Vier Von Der Infanterie

ul: Fric Kampers (Fritz Kampers), Gustav Dizl (Gustav Diessel)

r: Georg Vilhelm Pabst (Georg Wilhelm Pabst)
21:30 NA ZAPADU NIŠTA NOVO (SAD, 1930)

All Quiet on the Western Front

ul: Lu Ajres (Lew Ayres), Luis Velhejm (Louis Wolheim)

r: Luis Majlston (Lewis Milestone)

10. maj
17:30 ŠUMA OBEŠENIH (RUM, 1964)

Padurea Spinzuratilor

ul: Viktor Rebenžuk (Victor Rebengiuc), Liviju Ciuleji (Liviu Ciulei)

r: Liviju Ciuleji (Liviu Ciulei)
19:30 KRADLjIVAC BRESAKA (BUG, 1964)

Kradecat na Praskovi

ul: Rade Marković, Nevena Kokanova (Nevena Kokanova)

r: Valo Radev (Valo Radev)
21:30 ZNAK ZAHVALNOSTI (ČSSR, 1980)

Signum Laudis

ul: Vlado Muler (Vlado Muller), Ilja Praher (Ilja Prachar)

r: Martin Holi (Martin Holly)

11. maj
17:30 POL KERZI NE OPRAŠTA (SAD, 1974)

Death Wish

ul. Čarls Bronson (Charles Bronson), Houp Landž (Hope Lange)

r. Majkl Viner (Michael Winner)
19:30 PEVAJMO NA KIŠI (SAD, 1952)

Singin’ in the Rain

ul. Džin Keli (Gene Kelly), Donald O'Konor (Donald O’Connor)

r. Stenli Donen (Stanley Donen), Džin Keli (Gene Kelly)
21:30 JAČI OD MAFIJE (SAD, 1973)

The Seven-Ups

ul. Roj Šajder (Roy Scheider), Viktor Arnold (Victor Arnold)

r. Filip D'Antoni (Philip D’Antoni)

12. maj
15:30 ZA KRALjA I OTADžBINU (VB, 1964)

King and Country

ul: Dirk Bogart (Dirk Bogarde), Tom Kortni (Tom Courtenay)

r: Džozef Louzi (Joseph Losey)
18:30 OH! KAKAV DIVAN RAT (VB, 1969)

Oh! What a Lovely War

ul: Dirk Bogart (Dirk Bogarde), Žan Pjer Kasel (Jean Pierre Cassel)

r: Ričard Etenborou (Richard Attenborough)
21:30 STAZA SLAVE (SAD, 1957)

Paths of Glory

ul: Kirk Daglas (Kirk Douglas), Ralf Miker (Ralph Meeker)

r: Stenli Kjubrik (Stanley Kubrick)

13. maj
17:30 KRILA (SAD, 1927)

Wings

ul: Klara Bou (Clara Bow), Čarls Rodžers (Charles Rogers)

r: Vilijam Velman (William Wellman)
19:30 CRVENI BARON (SAD, 1971)

Von Richthofen and Brown

ul: Džon Filip Lou (John Phillip Law), Don Stroud (Don Stroud)

r: Rodžer Korman (Roger Corman)
21:30 SLOMLjENA KRILA (VB, 1966)

The Blue Max

ul: Džordž Pepard (George Peppard), Džejms Mejsn (James Mason)

r: Džon Giljermin (John Guillermin)

In memoriam NATAŠA RIČARDSON (Natasha Richardson, 1963-2009)

14. maj
16:30 GOTIK (VB, 1986)

Gothic

ul. Gebrijel Birn (Gabriel Byrne), Nataša Ričardson (Natasha Richardson)

r. Ken Rasel (Ken Rusell)
18:30 BELA GROFICA (VB/SAD/NEM/Kina 2005)

The White Countess

ul. Nataša Ričardson (Natasha Richardson), Rejf Fajns (Ralph Fienes)

r. Džejms Ajvori (James Ivory)

In memoriam RANKO MUNITIĆ (1943-2009)
20:30 VREME VAMPIRA (SFRJ, 1971)

animirani

r. Nikola Majdak
OFICIR S RUŽOM (SFRJ, 1987)

ul. Žarko Laušević, Ksenija Pajić

r. Dejan Šorak

In memoriam BETSI BLER (Betsy Blair, 1923-2009)

15. maj
16:30 MARTI (SAD, 1955)

Marty

ul. Ernest Borgnajn (Ernest Borgnine), Betsi Bler (Betsy Blair)

r. Delbert Man (Delebert Mann)
18:30 GLAVNA ULICA (ŠPA, 1956)

Calle Mayor

ul. Betsi Bler (Betsy Blair), Jose Suares (Jose Suares)

r. Huan Antonio Bardem (Juan Antonio Bardem)

20:30 Premijera filma
PRAVO NA ISTINU – Dragiša Cvetković (1893-1969)

režija: Jovica Krstić

NOĆ MUZEJA – Srpski film / Prvih pola veka u susret obeležavanju 60 godina Jugoslovenske kinoteke

16. maj
18:30 KRUNISANjE KRALjA PETRA I i PUTOVANjE KROZ SRBIJU, NOVI PAZAR, CRNU GORU I DALMACIJU (Srbija, 1904)

realizacija: Arnold Mjur Vilson (Arnold Muir Wilson), Frenk Storm Moteršo (Frank Storm Mottershaw)
SA VEROM U BOGA (Jugoslavija, 1932)

režija: Mihajlo Al. Popović

uloge: Ljubiša Jungović, Desa Janojlić
20:30 RUDAREVA SREĆA ili BLAGO CARA RADOVANA (Jugoslavija, 1929)

režija: Josip Novak

uloge: Milutin Bata Nikoilić, Ljubica Buba Veljković (Anita Mir)
22:30 PRIČA JEDNOG DANA ili NEDOVRŠENA SIMFONIJA JEDNOG GRADA

režija: Maks Kalmić

uloge: Tatjana Farčić, Milan Timotić
NEVINOST BEZ ZAŠTITE (Srbija, 1943)

režija: Dragoljub Aleksić

uloge: Dragoljub Aleksić, Ana Milosavljević
00:30 KARAĐORĐE ili ŽIVOT I DELA BESMRTNOG VOŽDA KARAĐORĐA (Srbija, 1911)

režija: Čiča Ilija Stanojević

produkcija: Svetozar Botorić

scenario: Čiča Ilija Stanojević, Ćira Manok, Savković

snimatelj: Luj De Beri (Louis de Beery)

ozvučen – muzika: Vladimir Pejković

uloge: Milorad Petrović, Čiča Ilija Stanojević, Sava Todorović, Dobrica Milutinović

POKAJANjE NA FILMU

17. maj
17:30 ZORA (SAD, 1927)

Sunrise

ul: Džordž O'Brajen (George O’Brien), Dženet Gejnor (Janet Gaynor)

r: Fridrih Murnau (Friedrich W. Murnau)
19:30 PROPALI IZLET (SAD, 1945)

The Lost Weekend

ul: Rej Milend (Ray Milland), Džejn Vajmen (Jane Wyman)

r: Bili Vajlder (Billy Wilder)
21:30 MESTO POD SUNCEM (SAD, 1951)

A Place in the Sun

ul: Montgomeri Klift (Montgomery Clift), Elizabet Tejlor (Elizabeth Taylor)

r: Džordž Stivens (George Stevens)

18. maj
17:30 ZLOČIN I KAZNA (FR, 1956)

Crime et Chatament

ul: Žan Gaben (Jean Gabin), Marina Vladi (Marina Vlady)

r: Žorž Lampen (Georges Lampin)
19:30 U VRELINI NOĆI (SAD, 1967)

In the Heat of the Night

ul: Sidni Poatje (Sidney Poitier), Rod Stajger (Rod Steiger)

r: Norman Đuison (Norman Jewison)
21:30 DIVLjA HORDA (SAD, 1969)

The Wild Bunch

ul: Viljem Holden (William Holden), Ernest Borgnajn (Ernest Borgnine)

r: Sem Pekinpo (Sam Peckinpah)

19. maj
17:30 ZLI MIRNO SPAVAJU (JAP, 1960)

Warui Yatsu Hodo Yoku Nemuru

ul: Toširo Mifune (Toshiro Mifune), Tekeši Kato (Tekeshi Kato)

r: Akira Kurosava (Akira Kurosawa)
19:30 POTKAZIVAČ (SAD, 1935)

The Informer

ul: Viktor Meklaglen (Victor McLaglen), Preston Foster (Preston Foster)

r: Džon Ford (John Ford)
21:30 TAČNO U PODNE (SAD, 1952)

High Noon

ul: Gari Kuper (Garry Cooper), Tomas Mičel (Thomas Mitchel)

r: Fred Cineman (Fred Zinnemann)

 20. maj
17:30 RAJANOVA KĆI (VB, 1970)

Ryan’s Daughter

ul: Robert Mičam (Robert Mitchum), Trevor Hauard (Trevor Howard)

r: Dejvid Lin (David Lean)
19:30 KORENI PRIVIĐENjA (SAD, 1980)

Altered States

ul: Viljem Hart (William Hurt), Bler Braun (Blair Brown)

r: Ken Rasel (Ken Russell)
21:30 PUT U INDIJU (VB, 1984)

A Passage to India

ul: Džudi Dejvis (Judy Davis), Viktor Banerdži (Victor Banerjee)

r: Dejvid Lin (David Lean)

 21. maj
17:30 RAZDOBLjE BRAČNOG PRIVIKAVANjA (SAD, 1962)

Period of Adjustment

ul: toni Frnasioza (Tony Franciosa), Džejn Fonda (Jane Fonda)

r: Džordž Roj Hil (George Roy Hill)
19:30 BISER (MEKS, 1946)

La Perla

ul: Pedro Armendariz (Pedro Armendariz), Maria Elena Markes (Maria Elena Marques)

r: Emilio Fernandes (Emilio Fernandez)
21:30 ZATOČENIK OSTRVA SMRTI (SAD, 1936)

The Prisoner of Shark Island

ul: Vorner Bakster (Warner Baxter), Glorija Stjuart (Gloria Stuart)

r: Džon Ford (John Ford)

SVEČANO OTVARANjE CIKLUSA INDIJSKOG FILMA

22. maj
20:30 AMI, AJASIN I AMAR MADHUBALA (Indija 2007)

Ami, Yasin ar Amar Madhubala

ul: Amitab Batačardži (Mmitabh Bhattacharjee), Prasendžit Čaterdži (Prasenjit Chaterjee)

r: Budadev Dasgupta (Buddhadev Dasgupta)

 23. maj
17:30 OSTRVO (RUS 2006)

Ostrov

ul: Pjotr Mamonov (Pjotr Mamonov), Viktor Suhorokov (Viktor Suhorokov)

r: Pavel Lungin (Pavel Lungin)
20:30 Ciklus indijskog filma

PREVARA (Indija 2006)

Gafla

ul. Vikram Gokale (Vikram Gokale), Bridžendra Kala (Brijendra Kala)

r. Samir Hančate (Sameer Hanchate)

 24. maj
17:30 PRE POTOPA (FR-IT, 1954)

Avant le deluge

ul: Bernar Blije (Bernard Blier), Žak Kastelo (Jacques Castelot)

r: Andre Kajat (Andre Cayatte)

20:30 Ciklus indijskog filma
POTPIS (Indija 2002)

Kayyoppu

ul. Mamuti (Mammootty), Kušbo (Kushboo)

r. Rendžit (Renjith)

25. maj
20:30 LETO 2007 (Indija 2008)

Summer 2008

ul. Ardžan Badžva (Arjan Bajwa), Bidžeš Džajaradžan (Bijesh Jayarajan)

r. Sohail Tatari (Sohail Tatari)

26. maj
20:30 MAFIJAŠ BILA (Indija 2007)

Billa

ul. Adžit (Ajith), Najanantra (Nayanantra)

r. Višnuvardan (Vishnuvardhan)

 27. maj
20:30 DEVOJČICA BAJO (Indija 2006)

Bayo

r. Gajendra Ahire (Gajendra Ahire)

SVEČANO OTVARANjE CIKLUSA INDONEŽANSKOG FILMA

28. maj
19:30 DRUŽINA DUGE (Indonezija 2008)

Laskar Pelangi

ul. Kut Mini Teo (Cut Mini Theo), Ikranagra (Ikranagra)

r. Riri Riza (Riri Riza)

 29. maj
17:30 DRUŽINA DUGE (Indonezija 2008)

Laskar Pelangi

ul. Kut Mini Teo (Cut Mini Theo), Ikranagra (Ikranagra)

r. Riri Riza (Riri Riza)
20:30 ELIANA ELIANA (Indonezija 2002)

Eliana Eliana

ul. Rejčel Marjam Sajidina (Rachel Maryam Sayidina), Jađang Noer (Jajang C. Noer)

r. Riri Riza (Riri Riza)

30. maj
17:30 ZA RENU (Indonezija 2005)

Untuk Rena

ul. Surija Saputra (Surya Saputra

r. Riri Riza (Riri Riza)
20:30 TRI DANA ZA ZAUVEK (Indonezija 2007)

3 Hari Untuk Selamanya

ul. Tuti Kirana (tutie Kirana), Ringo Agus Rahman (Ringgo Agus Rahman)

r. Riri Riza (Riri Riza)

 31. maj
17:30 ŠERINE AVANTURE (Indonezija 2000)

Petualangan Sherina

ul. Matijas Muhus (Mathias Muchus), Didi Petet (Didi Petet)

r. Riri Riza (Riri Riza)
20:30 GIE (Indonezija 2005)

Gie

ul. Nikolas Saputra (Nicholas Saputra), Džonatan Mulia (Jonathan Mulia)

r. Riri Riza (Riri Riza)

Izvor:Popboks