Centar za proučavanje informacionih tehnologija Beogradske otvorene škole je u aprilu 2010. sproveo istraživanje o tome kako se srpski srednjoškolci ponašaju na internetu. Istraživanje je sprovedeno u saradnji sa grupom srednjoškolaca koji su u okviru Centra prošli obuku o onlajn reputaciji, a koji su potom za istraživanje regrutovali svoje drugove i drugarice. Ukupan uzorak činilo je 300 srednjoškolaca i srednjoškolki iz cele Srbije koji svakodnevno koriste internet. Iako se ovaj uzorak svakako ne sme smatrati reprezentativnim uzorkom, dobijeni rezultati svakako mogu da se uzmu kao pokazatelji nekih osnovnih trendova u ponašanju mladih ljudi onlajn.
Samo istraživanje realizovano je putem interneta – ispitanici su anonimno popunjavali onlajn anketu odgovarajući na pitanja o načinima upotrebe interneta, informisanju, predstavljanju, aspektima onlajn ponašanja, kao i o navikama prilikom koriščenja najpopularnije društvene mreže – Fejsbuka. Poseban deo istraživanja odnoso se na različite aspekte onlajn ponašanja koji se mogu smatrati rizičnim ponašanjima.
Rezultati istraživanja pokazali su da skoro dve trećine ispitanih srednjoškolaca ima više od 3 godine internet staža, te se samim tim mogu smatrati iskusnim korisnicima interneta koji bi trebalo da budu upoznati sa različitim mogućnostima koje ovaj medij pruža. Tome u prilog govori i činjenica da 86% ispitanih na internet odlazi nekoliko puta dnevno, a skoro polovina, prema sopstvenoj proceni, onlajn provodi više od 10 sati nedeljno.
Prikaz rezultata [word] [power point]