Sistem podrške za mlade u Srbiji podrazumeva ne samo strategiju za mlade već i mehanizme za implementaciju te strategije. Prvi i osnovni mehanizam jesu projekti koje sprovode organizacije mladih i za mlade. Ovo omogućava mladima da budu direktno uključeni u implementaciju aktivnosti, da ih sami osmišljavaju i evaluiraju njihove rezultate, a ne da budu pasivni posmatrači društva u kojem se nalaze. U perspektivi, mladi bi morali biti uključeni i u budžetiranje aktivnosti, sastavljaje uslova konkursa za dodelu finansijskih sredstava, rad komisija koje biraju projekte koji će biti podržani, te monitoring i evaluaciju aktivnosti koje su podržane. Na taj način bi u potpunosti bio implementiran princip ko-menadžmenta definisan Nacionalnom Strategijom za mlade.
Drugi mehanizam svakako su Kancelarije za mlade pri brojnim opštinama u Srbiji. Kancelarije za mlade predstavljaju kancelariju date opštine, dakle telo lokalne samopurave, koje se bavi implementacijom omladinskih politika (nacionalnih i lokalnih) u saradnji sa organizacijama mladih, za mlade i njihovim savezima na lokalnom nivou. Asocijacija kancelarija za mlade je mreža koja okuplja kancelare za mlade, bavi se usklađivanjem standarda rada kancelarija za mlade i osnovana je sa idejom umrežavanja kancelarija. Uloga Kancelarije za mlade je da bude spona između mladih, organizacija mladih, za mlade, njihovih saveza na lokalu i njihovih opština.
Uloga Asocijacije nikako nije da bude da bude direktan kontakt između mladih i Vlade Republike Srbije, kako je navedeno u članku na sajtu Blica. Prema Zakonu o mladima, takvu ulogu nosi Savet za mlade, kao državno telo u kojem mladi imaju svoje predstavnike i u kojem zajednički donose odluke sa donosiocima odluka iz različitih sektora. Takođe takvu ulogu prema istom Zakonu nosi i Krovni savez mladih. Krovna Organizacija Mladih Srbije osnovana je kao najviše, nezavisno, nestranačko, predstavničko telo mladih u Srbiji, i mada još uvek čeka na potvrdu statusa Krovnog saveza prema odredbama Zakona o mladima, KOMS već sada de facto jeste telo koje zajedno sa svojih 68 organizacija članica predstavlja interese mladih. U ovom trenutku Savet za mlade još uvek nije konstituisan.
Krovna Organizacija Mladih Srbije održava veoma dobre kontakte i saradnju sa Ministarstvom omladine i sporta, predstavnicima ovog Ministarstva, predstavnicima Asocijacije kancelarija za mlade i Kancelarijama za mlade. Ovim putem želimo da dodatno afirmišemo ovu saradnju, te izrazimo naš stav da ovako koncipiran sistem podrške za mlade dovodi do pozitivnih pomaka u omladinskom sektoru, te da uz dodatna ulaganja svih aktera možemo očekivati još veći napredak.
Na linku možete videti i kompletan članak objavljen na sajtu Blica.