Organizacija: Nacionalna Asocijacija Praktičara/ki Omladinskog Rada – NAPOR
Pozicija: Programski koordinator/ka
Lokacija: Novi Sad/po potrebi putovanja unutar R. SrbijeVrsta ugovora: Ugovor o radu (11 meseci, septembar 2013 –jul 2014. sa mogućnošću produžetka)
Plata: od 55.000 -57.000 RSD (neto)
*Napomena: Pozicija je predviđena projektom za koji se još uvek očekuje finalno odbrenje od strane donatora.
-
O NAPOR-u /POZADINA
Nacionalna Asocijacija Praktičara/ki Omladinskog Rada – NAPOR je savez udruženja sa 80 punopravnih i 10 pridruženih članica organizacija civilnog društva koje sprovode omladinski rad u R. Srbiji. NAPOR je uspostavljen u martu 2009. godine sa osnovnim ciljem osiguranja kvaliteta programa omladinskog rada i profesionalizacije omladinskog rada u R. Srbiji.
U svrhu ostvarivanja cilja, NAPOR je kroz konsultativni proces, uključujući relevantne aktere ostvario sledeće rezultate:
-
Usvojio Smernice za osiguranje kvaliteta omladinskog rada gde se definiše omladinski rad, tipologija, osnovni principi i preporuke za zaštitu dece i mladih u omladinskom radu
-
Razvio 3 standarda zanimanja u oblasti omladinskog rada (1. Asistent u programima omladinskog rada, Koordinator za programe omladinskog rada, Specijalista za programe omladinskog rada)
-
Razvio mehanizam za validaciju prethodno stečenih kompetencija za standarde zanimanja: a) asistent u programima omladinskog rada, b) koordinator za programe omladinskog rada
-
Razvio standarde programa omladinskog rada
-
Razvio kurikulume za neformalno obrazovanje koji odgovaraju standardima zanimanja: a) asistent u programima omladinskog rada, b) koordinator za programe omladinskog rada
-
Kreirao etički kodeks omladinskih radnika/ca koji je usvojen i potpisan od strane NAPOR članica
-
Kreirao Savet za etička pitanja
-
Učestvovao u užoj radnoj grupi za zakon o mladima gde je omladinski rad po prvi put zakonski definisan u Srbiji sa usvajanjem Zakona (jun 2011)
Sa usvojenim i kreiranim gore navedenim mehanizmima NAPOR je kreirao uslove da se započne sa procesom profesionalizacije i osiguranja kvaliteta. U septembru 2011, NAPOR započinje proces procene primene standarda u programima omladinskog rada NAPOR članica, pri čemu je: a) obrazovana grupa od 12 akreditora, b) 47 NAPOR članica prošlo kroz proces procene primene standarda za programe omladinskog rada c) 43 koordinatora/ki kancelarija za mlade prošlo je obuku za koordinatora/ku programa omladinskog rada.
U okviru projekta Uz dobar alat, veština je zanat, finansiranog od strane Ministarstva omladine i sporta (odobrenje projekta za koofinansiranje od strane USAID-SLDP je u procesu), NAPOR nastavlja sa primenom razvijenih mehanizama u svrhu osiguranja kvaliteta omladinskog rada pri čemu se obuhvataju sledeće aktivnosti:
-
Obuka 25-30 predstavnika OCD i kooridnatora kancelarija za mlade kroz primenu kurikuluma neformalnog obrazovanja za koordinatora/ku programa omladinskog rada.
-
Licenciranje organizacija za sprovođenje kurikuluma neformalnog obrazovanja za koordinatora programa omladinskog rada.
-
Kreiranje kurikuluma programa omladinskog rada/neformalnog obrazovanja za zapošljivost mladih koji će primeniti učesnici obuke u direktnom radu sa mladima.
-
Validacija prethodno stečenih kompetencija za standard zanimanja koordinator programa omladinskog rada.
-
Kreiranje analize EU politika i primera dobre prakse o razvijenim mehanizmimima i alatima za priznavanje i prepoznavanje kompetencija mladih koje steknu kroz programe omladinskog rada
-
Istraživanje o uticaju neformalnog obrazovanja na zapošljivost mladih.
-
Izrada alata za prepoznavanje kompetencija mladih stečenih u okviru neformalnog obrazovanja sa ciljem zapošljivosti mladih.
-
Organizovanje internacionalne konferencije za razmenu iskustava na temu uloge neformalnog obrazovanja za zapošljivost mladih i planiranje koraka ka prepoznavanju kompetencija stečenih kroz neformalno obrazovanje sa cljem zapošljivosti mladih.
-
Organizovanje finalne konferencija na kojoj će biti dodeljeni sertifikati i predstavljeni rezultati projekta.
-
Promotivne aktivnosti.
2. LINIJSKI MENADŽMENT/Izveštavanje
Programski koordinatora/ka je pod linijskim menadžmentom Predsednice asocijacije, a svojim radom odgovara Upravnom odboru i Skupštini NAPOR-a.
3. OSNOVNA SVRHA POZICIJE
Osigurati kreiranje: a) kurikuluma programa omladinskog rada koji vode ka sticanju prenosivih veština mladih, kao i: b) kreiranje alata za prepoznavanje kompetencija mladih koje steknu kroz programe omladinskog rada. Procesu izrade kurikuluma i alata prethodiće sprovođenje analiza EU politika i primera dobre prakse kao i istraživanje, kako bi se dobili objektivno zasnovani podaci i primeri dobre prakse. Kreiranje kurikuluma i alata će biti rađen kroz konsultativni proces sa relevantnim interesnim grupama putem internacionalne konferencije i radne grupe. Radna grupa će nakon internacionalne konferencije biti sačinjena od predstavnika/ca biznis sektora, relevantnih ministarstva, državnih institucija, civilnog sektora, HR agencija, itd. Kroz ovaj pristup želimo da osiguramo da kreirani kurikulum i alat odgovarju na potrebe poslodavaca, ali isto tako da budu i prepoznati od istih.
4. ZADUŽENJA I ODGOVORNOSTI
-
Zadužen/a za koordinisanje sprovođenja analize o razvijenim mehanizmimima i alatima za priznavanje i prepoznavanje kompetencija mladih koje steknu kroz programe omladinskog rada. Ovo uključuje redovnu komunikaciju i konsultacije sa angaživanim ekspertom/kinjom.
-
Zadužen/a za koordinisanje sprovođenja istraživanja o uticaju neformalnog obrazovanja na zapošljivost mladih, uključujući redovnu komunikaciju sa angažovanim ekspertima/kinjama.
-
Zadužen/a za koordinisanje procesa izrade alata za prepoznavanje kompetencija mladih stečenih u okviru neformalnog obrazovanja sa ciljem zapošljivosti mladih. Ovo uključuje komunikaciju sa angažovanim ekspertom/kinjom i predstavnicima/cama radne grupe (biznis sektor, relevantna ministarstva, državne institucije, civilni sektor, HR agencije, itd).
-
Zadužen/a za koordinisanje procesa izrade kurikuluma programa omladinskog rada/neformalnog obrazovanja za zapošljivost mladih koji će primeniti učesnici obuke u direktnom radu sa mladima.
-
Zajedno sa projektnim timom organizovati internacionalnu konferencije za razmenu iskustava na temu uloge neformalnog obrazovanja za zapošljivost mladih i planiranje koraka ka prepoznavanju kompetencija stečenih kroz neformalno obrazovanje sa cljem zapošljivosti mladih.
-
Zajedno sa projektnim timom organizovati finalnu konferenciju na kojoj će biti dodeljeni sertifikati i predstavljeni rezultati projekta.
-
Izgradnja partnerskih odnosa sa NAPOR članicama i institucijama
-
Pripremanje kratkih izveštaja u okviru svojih aktivnosti i prosleđivanje osobi zaduženoj za odnose sa javnošću.
-
Učestvovanje na redovnim timskim sastancima
-
Izveštavanje u odnosu na svoje programse aktivnosti
-
Učestvovanje u prikupljanju sredstava
-
Druga zaduženja, u skladu sa programom delovanja NAPOR
5. PROFIL KANDIDATA/KINJE
Kvalifikacije
Neophodno
-
Posedovanje sertifikata o završenim kursevima /treninzima iz oblasti omladinskog rada u zajednici
Poželjno
-
Da je kandidat/kinja student/kinja osnovnih studija ili ima završene osnovne studije iz oblasti: psihologija, pedagogija, sociologija, omladinski rad u zajednici, menadžement
Iskustvo
-
Minimum 5 godina iskustva rada u organizacijama civilnog društva
-
Minimum 5 godina iskustva rada u omladinskom radu, uključujući minimum 3 godine iskustva direktnog rada sa mladima i/ili 2 godine iskustva rada na razvijanju omladinskih politika/lobiranja donosioca odluka/uspostavljanju mehanizama za osiguranje kvaliteta
-
Iskustvo u prikupljanju sredstava
-
Iskustvo u organizovanju i koordinisanju projekata/programa
-
Iskustvo u radu sa različitim interesnim grupama (ministarstva, državne institucije, eksperti, civilni sektor, itd)
-
Iskustvo u organizovanju konferencija
Znanja
-
Poznavanje teorijske osnove na kojoj se bazira omladinski rad u zajednici i neformalno obrazovanje, kao i učinak istih na zapošljavanje mladih
-
Razumevanje procesa profesionalizacije omladinskog rada u zajednici u R. Srbiji
-
Poznavanje osnovnih politika i strategija u vezi sa omladinskim radom i neformalnim obrazovanjem na evropskom nivou
-
Poznavanje elementa omladinske politike (mehanizmi/institucije za sprovođenje omladinske politike)
Veštine i sposobnosti
-
Dobre komunikacijske i interpersonalne veštine; otvorenost za ostvarivanje odnosa sa različitim etničkim/nacionalnim grupama, kao i sa različitim interesnim grupama kao što su omladinski radnici/e, predavači/ce, profesori/ke, predstavnici državnih institucija i drugi partneri
-
Odlične trenerske veštine i veštine facilitacije
-
Veština efikasnog upravljanja resursima (ljudskim,finansijskim, materijalnim, informacijama)
-
Veština korišćenja osnovnih računarskih programa (word, excel, power point), elektronske pošte i interneta
-
Spososobnost samostalnog delovanja, proaktivnog delovanja, izvršavanja zadataka pod pritiskom i minimalnom supervizijom
-
Sposobnost rada u timu
-
Poznavanje engleskog jezika
Poželjno
-
Posedovanje važeće vozačke dozvole i spremnost da vozi.
Odnos prema radu
-
Otvorenost za različitost
-
Odlučnost
-
Pozitivan stav
-
Spremnost za učenje
-
Fleksibilnost
Uslovi
-
40 sati nedeljno (klizno radno vreme u zavisnosti od programskih aktivnosti)
-
Spremnost na putovanje u R. Srbiji
Molimo sve zainteresovne kandidate/kinje da pošalju svoj CV (ne duži od 3 strane) sa motivacionim pismom na adresu office@napor.net najkasnije do 01. avgusta 2013. do 17.00 časova. Nepotpune i zakasnele aplikacije se neće uzeti u razmatranje.
Ukoliko su Vam potrebne dodatne informacije molimo Vas da kontaktirate dole navedenu osobu:
Vanja Kalaba
Tel. 021 26 18 597
Mob. 062 487 776
Mail: vanja.kalaba@napor.net