“Ne zato što se država ne brine za njih, već zato što se sve manje mladih interesuje za naučni i inženjerski sektor”, objasnio je on u izjavi koju danas prenose dnevnici 24 sata i Pres.
Prema njegovim rečima, nije loše ako naši mladi ljudi odlaze u inostranstvo i rade na institutima, usavršavaju se i obogaćuju svoje znanje. Problem je što sve više njih po svaku cenu odlazi u inostranstvo, a da čak ni ne rade u struci.
“Od njih, i ako se vrate, Srbija neće imati koristi, jer se u inostranstvu nisu usavršavali niti su naučili nešto novo”, kaže Majić.
Srbija je, međutim, po “odlivu mozgova” prošle godine uznapredovala za jedno mesto – našla se na 136. mestu od ukupno 139 zemalja. Poslednjih deset su Moldavija (130), Gvajana (131), Burundi (132), Lesoto (133), Libija (134), Mauritanija (135), Srbija (136), Svazi (137), BiH (138) i Kirgizija (139).
Srbija se po izdvajanjima za nauku i dalje nalazi gotovo na samom začelju Evrope. Dok se u celoj Evropi za nauku izdvaja do čak tri odsto BDP, u Srbiji se za to namenjuje jedva 0,3 odsto.
Izvor: Fonet