Rangiranjem će se i budžetskim i samofinansirajućim studentima pružiti prilika da se školuju o trošku države, ali sve zavisi od njihovih zalaganja. Inače, način rangiranja koji je usvojen na jučerašnjem Senatu važiće samo za jednu akademsku godinu.
– Za sledeću godinu biće usvojeni novi kriterijumi. Predloženo je i da se uradi analiza prolaznosti po predmetima, kako bi se videlo gde studenti imaju poteškoća i kako bi im se pomoglo da ostvare uslov – kaže Bokan.
Na skupu „Kvalitet studija na privatnim i državnim fakultetima“ ministar prosvete Žarko Obradović rekao je da je strateški cilj Srbije da poveća broj visokoobrazovanih ljudi. Prema popisu iz 2002. godine, samo 6,5 odsto stanovništva u Srbiji ima visoko obrazovanje. Obradović je istakao i da će u obrazovanju biti teškoća sve dok se ne skupi hrabrost da se kaže koji studijski program konkretno nisu dobri, kao i koji profesori ne rade dobro, jer nisu dostupni studentima i koriste zastarele udžbenike.
Na skupu je rečeno i da je, od ukupno 13 državnih i privatnih univerziteta u Srbiji, akreditacije dobilo sedam državnih i pet privatnih univerziteta.
192.000 akademaca studira državne univerzitete
44.700 studenata studira na privatnim univerzitetima
Branko Kovačević, rekotor BU: Minimalna škola treba da bude srednja, a 60% svršenih srednjoškolaca treba da nastavi školovanje.
Izvor: Ministarstvo prosvete