Uz želju i entuzijazam da upoznaju nove predele i ljude bekpekeri iz Srbije, koje uglavnom čine studenti i srednjoškolci, obilaze znamenitosti evropskih metropola, ali vrlo često se odlučuju i da posete mesta koja nisu na tradicionalnim turističkim mapama.
– Srpski bekpekeri najčešće koriste interejl-karte. Najčešće putuju u Nemačku i Austriju, a posećene su i zemlje Beneluksa. Atraktivne destinacije su Berlin, Amsterdam, Pariz, Barselona, Lisabon. U zavisnosti od interesovanja, ima onih koji posle obilaska Amsterdama kupe polovni bicikl, za koji izdvoje oko 10 evra. Na biciklu obiđu Holandiju i osete pravi duh te zemlje – kaže za „24 sata” Miloš Jakovljević, iz Udruženja bekpekera Srbije.
Bekpekeri spavaju gde stignu, u hostelima, kod prijatelja, rođaka, ali i u hospitaliti klubovima. Prevozna sredstva kombinuju, koriste voz, autobus, bicikl, brod, avion…
– Ovi turisti ne traže mnogo. Dovoljno je da tamo gde spavaju bude čisto i da imaju gde da se istuširaju. Oni malo para troše na smeštaj, jer im je važnije da posete znamenita mesta gradova u kojima borave – kaže Jakovljević.
Jednomesečno putovanje sa smeštajem, hranom i prevozom košta od 800 do 1.000 evra.
– Interejl-karte koštaju od 250 do 300 evra. Bekpekeri hranu kupuju u supermarketima. Veliki ranac koji im je neophodan košta oko 200 evra. Rančevi koji se najčešće nose imaju od 70 do 120 litara i koštaju od 100 do 200 evra, a u Evropi i 50 evra – kaže Jakovljević.
Japanci obožavaju Šargansku osmicu
ĆIRA – Srbija je atraktivna destinacija za svetske bekpekere. „Oni najčešće posećuju Egzit, Guču, Beer fest. Glavne destinacije su im Beograd i Novi Sad, a trudimo se da ih upoznamo i sa drugim lepotama Srbije”, kaže Jakovljević. On ističe da pravila nema kada se biraju destinacije. „Japanci žele da posete Šargansku osmicu jer su kod njih vozovi u sekund tačni i vole da vide našeg „ćiru”. Oko 90 odsto bekpekera u Srbiji čine Britanci, koji vole noćni provod, i Nemci, koji traže da ih vodimo u muzeje. Nakon što provedu nekoliko dana u Srbiji, iznenađeni kako su ovde svi nasmejani, gostoljubivi, a sviđa im se i što su naše devojke uvek našminkane, a kafići puni”, kaže Miloš.
Šta se nalazi u torbi
1. Sredstva za ličnu higijenu (četkica za zube, pasta, šampon)
2. Peškir
3. Donji veš
3. Više pari čarapa
4. U zavisnosti od godišnjeg doba, pakuje se nekoliko majica, pantalona, šortseva, cipela, patika, čizama, papuča…)
5. Konzerve sa hranom
6. Otvarači za konzerve
7. Upalja
Izvor:24 sata