– Kao studentkinja treće godine politikološkog smera Fakulteta političkih nauka u Beogradu prvi put sam konkurisala za dodelu gradske stipendije koja je dodeljena za tri najbolja studenta iz prve, druge, treće, četvrte godine i za master studije. Bila sam ubeđena da su mi bogata radna biografija CV, uz prosek ocena od 9,5 više nego dovoljni da je dobijem, ali sam odbijenicom neprijatno iznenađena – priča Ivana Pajić, koja je sa odličnim uspehom završila i Mitrovačku gimnaziju i Srednju muzičku školu, odsek violina.
Visok prosek ocena u prvoj i drugoj godini studija (9,7) doneo joj je zvanje studenta generacije i mesto studenta saradnika na predmetu istorija političkih teorija, gde mlađim kolegama pored profesora drži predavanja. Ivana je kao član Srpskog političkog foruma sarađivala na svim projektima ove studentske organizacije, a pored svih obaveza na fakultetu, stiže i da pohađa Beogradsku otvorenu školu, gde je saradnik na projektu „Otklanjanje korupcije u visokom obrazovanju’’. Još na prvoj godini objavila je naučni rad na temu „Genocid u Mačvi u Prvom svetskom ratu’’, a trenutno istražuje političke ideologije Srba u 19. veku, što će, kako joj je obećano, objaviti Institut za političke studije.
– Stalni sam član Narodnog orkestra Sremske Mitrovice i za 14 godina koliko se bavim muzikom širom Evrope pronosili smo ime rodnog grada i na najbolji način ga prezentovali. Od početka održavanja Međunarodnog festivala folklora „Srem folk fest’’ u organizacionom sam odboru i utoliko me i boli što mi grad ni na koji način nikada nije pomogao – priča Pajićeva.
Istina je, kaže, da su studenti koji su stipendiju dobili imali nešto viši prosek, ali smatra da je za prosperitet grada važan i društveni angažman mladih ljudi.
– Osećala sam se bedno dobivši „utešnu nagradu’’ od 15.000 dinara jednokratne pomoći, što sam odmah potrošila na kupovinu stručne literature. Neverovatno je da neke sremske opštine mogu da stipendiraju i po 100 studenata, a ovaj grad nema para za nas – kaže Pajićeva.
Ispoštovali kriterijume
U Fondu „Atanasije Stojković“ kažu da je stipendiju za školsku 2009/10. godinu dobilo 12 studenata, koliko je konkursom i predviđeno, dok je glavni kriterijum bio prosek ocena na studijama. Na konkurs se prijavio 41 student, od kojih je 33 ispunilo propisane uslove.
– Na sednici Upravnog odbora, održanoj 23. oktobra, detaljno smo razmatrali sve prijave i odluku o dodeli stipendija doneli potpuno regularno. Od budžeta zavisi koliko novca možemo da izdvojimo za stipendiranje jer bismo i mi voleli da svima pomognemo – rekla je Slađana Milenković, predsednica Fonda „Atanasije Stojković“.
Izvor:Blic