Na pojedinim fakultetima, kao što su arhitektura i mašinstvo, usvojen je sistem studija tri plus dva. To u praksi znači da studenti posle treće godine dobijaju – bačelor diplomu, a posle pete – master. Međutim, problem je što bačelori ne postoje u postojećem oviru kvalifikacija, niti su prepoznati na tržitu rada.
– Studenti arhitekture su potpuno u pravu – objašnjava prof. dr Sima Avramović, predsednik Statutarne komisije BU. – Oni sada završavaju treću godinu i nemaju gde da se zaposle, pošto nisu prepoznati u sistemu kvalifikacija, a slična situacija je i na Mašinskom fakultetu. Prema starom kvalifikacionom okviru, koji je još uvek važeći i prepoznaje stepene, njihova zvanja ne postoje.
Kako naglašava Avramović, sistem tri plus dva, jednostavno, primorava studente da svi idu na master studije, što ne postoji nigde u svetu. Rešenje za postojeću situaciju, prema mišljenju našeg sagovornika, je donošenje izmena Zakona o visokom obrazvanju. Radna grupa Univerziteta u Beogradu napravila je predlog izmena, koji će biti upućen svim državnim i privatnim univerzitetima na izjašnjavanje.
– Predlogom izmena zakona predviđeno je uvođenja sistema tri plus jedan plus jedan – ističe Avramović. – Posle usvajanja, treba da se napravi novi Nacionalni okvir kvalifikacija, kojim će biti tačno precizirano koje poslove mogu obavljati bačelori, diplomirani i masteri. Tako, recimo, ako neki završi tri godine prava i dobije stručni naziv pravnik znaće se da može da radi.
Izvor:novosti