koji je među nemačkim političarima i privrednicim uživao veliki ugled, ustanovili Odbor nemačke privrede za istok i Savezno ministarstvo za privrednu saradnju i razvoj.
U okviru tog programa, studenti ili mladi koji su studije tek okončali, dobijaju mogućnost da između tri i šest meseci rade u vodećim nemačkim preduzećima.
Kako je na sinoćnjem prijemu rekao predsednik Odbora Klaus Mangold, kroz program stipendiranja "Zoran Đinđić", mladi stručnjaci stiču uvid u način rada velikih, modernih nemačkih preduzeća i upoznaju se sa tržišnim načinom razmišljanja i menadžmentom.
Program je do prošle godine bio otvoren samo za mlade iz Srbije, sada za stipendije nemačke privrede "Zoran Đinđić" mogu da konkurišu i mladi iz Bosne i Hercegovine, Hravatske i Albanije.
Cilj finansijera stipendija je da oni i posle boravka u Nemačkoj ostanu u vezi i rade na stvaranju "regionalne mreže mladih, dinamičnih i prema svetu otvorenih stručnjaka".
Pored toga, programom stipendija treba da se podstakne i dalje održavanje živih veza nemačke i srpske, odnosno privrede zapadnog Balkana.
Stipendije "Zoran Đinđić" do sada je dobilo 175 mladih ljudi. U Nemačkoj se u program uključilo 65 velikih kompanija iz auto-industrije, energetske privrede, mašinogradnje, saobraćaja, ekološke tehnologije, građevinarstva, termotehnike i sličnih oblasti, ali i iz bankarstva i medija.
Sinoćnjem skupu, kojim je obeležen i početak ovogodišnjih stipendija, prisustvovala je i supruga ubijenog premijera Ružica Đinđić.
Izvor:Prees