Većina kolega trenutno smatra da Srbija neće ispuniti osnovne uslove za učlanjenje: izručivanje osumnjičenih za ratne zločine Hagu i pristajanje na nezavisnost Kosova. Deo njih smatra da za to ne postoji politička volja, a deo da je to previsoka cena, iako i sami žele državu u Evropi. Uz to, studenti smatraju da će nas od EU udaljiti i mentalitet: nismo disciplinovani u poštovanju zakona i propisa, a i radne navike su nam veoma loše – kaže Ivana Radišić, studentkinja iz tima koji je vodio istraživanje. Ona se poziva i na rezultate koji su pokazali da čak trećina studenata smatra da nam u EU nijedan narod nije sličan po mentalitetu, a ako baš moraju da biraju, njene kolege kao najsličnije navode Grke i Bugare.
Kada bi Srbija ipak ušla u EU, svaki drugi akademac ocenjuje da bi se boljitak najpre osetio u ekonomiji: plate bi postale veće, standard bolji, a i posao bi bilo lakše naći. Da bi se promene odmah osetile u sferi politike smatra 27 odsto studenata, dok 16 odsto vidi poboljšanje u svim društvenim segmentima. Najveće prednosti koje možemo ponuditi EU, po mišljenju akademaca, su geografski položaj (30 odsto), intelektualni potencijal (23 odsto) i jeftina radna snaga (21 odsto).
– Mladi zaključuju da je budućnost Srbije u EU, ali su zbog tekuće političke situacije prilično skeptični kad je u pitanju brzina ostvarenja tog cilja. Iz istog razloga prisutna je i želja velikog broja studenata da trajno napusti Srbiju – kaže profesor Mirko Savić, rukovodilac projekta.
Da može, Srbiju bi prema ovom istaživanju, kad diplomira, za stalno napustio gotovo svaki drugi visokoškolac, a još 15 odsto otišlo bi u inostranstvo bar privremeno. Većina bi želela da živi u Italiji (27 odsto), Nemačkoj (20 odsto) ili Velikoj Britaniji (15 odsto). Ipak, većina ne bi otišla pre sticanja diplome.
– Može se zaključiti da značajan deo studenata ima poverenje u visoko obrazovanje u našoj zemlji i da ne želi da nastavlja studije u inostranstvu. Pretpostavljam da je postojeća obrazovna reforma, u skladu sa principima Bolonjske deklaracije, doprinela da studenti imaju uglavnom pozitivno mišljenje o sistemu visokog obrazovanja. S druge strane, studenti u Evropi shvataju kao najnormalniju pojavu da u toku studija budu mobilni i promene više fakulteta, što može da znači da studenti u Srbiji još ne shvataju koliko to može biti značajno za njihovo stručno usavršavanje.
Izvor:Blic