Na kurs koji počinje 21. aprila i traje dve nedelje, mogu da se prijave kandidati od 18 do 28 godina, sa diplomom srednje škole ili fakulteta i zdravstvenim pregledom koji se obavlja odmah po popunjavanju prijave. Prema rečima Gorana Radivojevića, dobrodošle su i dame.
– Ako se devojke pokažu i prođu sve neophodne testove, dobrodošle su na obuku – poručuje Radivojević, navodeći da je prošle godine među spasiocima na najvećoj novosadskoj plaži radila i jedna devojka.
A one koji prođu početne testove plivanja na 300 i 50 metara, očekuju intenzivni plivački treninzi, učenje spasilačkih zahvata, transporta davljenika, kao i kurs prve pomoći.
– To je najvažniji deo obuke jer nije dovoljno samo izvući davljenika iz vode nego i pravovremeno reagovati – ističe Radivojević.
Inače, na Štrandu, leti radi 30 spasilaca. Udruženje spasilaca Vojvodine taj posao obavlja tri godine, a ove će biti primljeno 15 novih ljudi. Na pitanje šta rade „čuvari plaže” u zimskom periodu, Radivojević naglašava da je reč o sezonskom poslu, koji u najvećem broju slučajeva obavljaju studenti DIF-a i drugih fakulteta novosadskog univerziteta.
– U toku godine, van sezone, okupljamo se jednom ili dva puta nedeljno i odradimo treninge na bazenu. Nema „ful tajm” spasilaca. Posao uopšte nije lak, treba se izboriti s ljudima različitog karaktera, suncem i visokom odgovornošću, tako da je letnja sezona sasvim dovoljna – kaže Radivojević, uz napomenu da veliki broj ovdašnjih spasilaca radi i na drugim plažama i bazenima u zemlji i inostranstvu.
Svi zainteresovani za obuku mogu da se jave u novosadsko Zdravsteno potporno udruženje u Železničkoj ulici broj 9 ili telefonom na brojeve 064/142-01-99 i 064/150-65-91.
Izvor:24 sata