[ youth.rs ]

KONKURS ZA JAČANJE KAPACITETA ORGANIZACIJA CIVILNOG DRUŠTVA

Pozivamo Vas da se prijavite na program Omladinske prestonice Evrope Novi Sad,  “Jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva “ koji će biti realizovan u periodu od oktobra do novembra 2020. godine.

Program je nastao kao jedan od mehanizama omladinske politike sa ciljem izgradnje novih i ulaganja u postojeće resurse civilnog sektora.  Kroz podršku omladinskim organizacijama želimo da istaknemo značaj omladinskog rada i rada sa mladima, i na taj način stvorimo prostor za razmenu znanja, ideja i iskustava!

Ukoliko posedujete entuzijazam, inicijativu i volju, ali vam nedostataje  znanja, informacija, podrške, raspoloživih resursa, onda je ovo pravi program kako za vas, tako i vašu organizaciju!

Možda zvuči kao magični recept, ali kada se na jednom mestu sretnu veštine i iskustva uticajnih ljudi koje cenite sa jedne strane i želja za rastom, napretkom i učenjem sa druge, nastaje resurs centar koji odgovara na različite izazove u toku vašeg razvojnog puta.

Na jednom mestu kada se okupe različiti omladinski akteri i stave na raspolaganje svoja znanja, vreme i resurse na taj način se stvaraju novi prostori za napredak i razmenu znanja unutar civilnog sektora.

Ukoliko želite da besplatno dobijete priliku da aktivno, u kontinuitetu radite sa ljudima koji imaju ekspertizu iz različitih oblasti i sa njima podelite izazove sa kojima se suočavate, a oni sa vama sopstvene uvide i dođete do zajedničkih rešenja, u nastavku teksta vam nudimo detaljnija objašnjenja o programu.

ŠTA JE  “JAČANJE KAPACITETA ORGANIZACIJA CIVILNOG DRUŠTVA?”

“Jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva” je jedinstveni mentorski program koji obezbeđuje  kontinuitet i kvalitet programa organizacija civilnog društva. Kreiranjem programa koji osnažuju i razvijaju aktere civilnog sektora obezbeđuje se pružanje kontinuiranih usluga i programa koji odgovaraju na potrebe mladih.


Ovaj program podrazumeva ulaganje u mlade članove i zaposlene u organizacijama civilnog sektora i podržavajući njih poboljšavamo kontinuitet i kvalitet programa koji odgovaraju na potrebe mladih.

Često slušamo o važnosti uključenosti mladih u procese donošenja odluka. Da bi što veći broj mladih uzeo aktivno učešće u tom procesu, važno je podržati rad organizacija civilnog sektora, te osnažiti njihovu ulogu u izgradnji kapaciteta i razvijanja kompetencija mladih.
Na ovaj način mladi se pripremaju za aktivno učešće u društvenom, kulturnom, političkom i ekonomskom životu u njihovoj lokalnoj zajednici i šire.

Program pruža mogućnosti za lični i profesionalni razvoj lidera u oblasti rada sa mladima i prepoznaje mentorstvo kao metod doživotnog učenja i razmene znanja i iskustva između etabliranih stručnjaka, mentora, i budućih profesionalaca, odnosno mentija.

Putem učešća u programu “Jačanje kapaciteta omladinskih organizacija” kreira vam se prostor za napredak i rad na sebi, jednomesečna  mentorska podrška, rad na konkretnim tematskim oblastima i povezivanje sa drugim angažovanim i aktivnim učesnicima.  Program aktivno gradi, okuplja i podržava zajednicu motivisanih i odgovornih pojedinaca koja doprinosi razvoju civilnog sektora.

 

KOME JE PROGRAM NAMENJEN?

Program podazumeva mentorsku podršku u pet različitih oblasti i za svaku oblast imaćemo po jednog mentora, koji će u svom timu imati do pet učesnika (mentija/mentina) koji mogu biti članovi registrovanih udruženja u APR-u ili omladinskih organizacija registrovanih pri Ministarstvu omladine i sporta.

Mentori koji su angažovani u ovom programu imaju iskustva iz različitih oblasti (organizaciona kultura, direktan rad sa mladima, komunikacija sa institucija, marketing i odnosi sa javnošću, uključivanje mlade u procese donošenja odluka) i prepoznati su kao lideri u određenim oblastima razvoja organizacija.

Za učešće u programu biće izabrano 25 mentija/mentina u grupama od po pet, koji će raditi sa jednim izabranim mentorom

Učesnici (mentije/mentine) koji će imati prednost pri selekciji članovi/zaposleni/ volonteri i aktivisti angažovani u okviru udruženja:

Šta mentiji/mentine dobijaju od programa?

Tematske oblasti  i specifični ciljevi?

Odabrani mentiji će kroz program imati priliku da se suoče sa izazovima pred kojima stoje uz podršku iskusnih stručnjaka,  zatim kroz niz radionica iz: organizacione kulture, omladinskog rada, marketinga, uključivanja mladih u procese donošenja odluka i saradnje sa institucijama.

Najveću vrednost programa za učesnike (mentije/mentine), predstavlja jednomesečna podrška mentora, dokazanog profesionalca, koga tim OPENS-a bira u odnosu na potrebe, ciljeve i izazove koje mentiji/mentine navedu u prijavi.

Ko su mentori i šta im je uloga?

Mentor u ovom procesu je osoba koja će mentije i mentine voditi kroz razvojni proces, pomoći im da odabranu oblast usavrše, da odgovore na pitanja i podstaknu nova i da kao krajnji cilj unaprede sebe i svoje udruženje.

Glavni kriterijumi po kojima ćemo birati buduće mentije/mentine su:

Šta su odgovornosti i obaveze izabranih mentija?

Učešće u programu podrazumeva raspoloživost mentija/mentina u periodu od 26.10. do 25.11. 2020. godine, sa obaveznim prisustvom na sva tri susreta sa mentorima.

 Kako bi program doprineo mentijima na najkvalitetniji način, od mentija se očekuje:

Svi događaji održavaće se online, putem ZOOM platforme.

Ućešće u programu je besplatno.

Važni datumi:

LINK za online prijavu.

Exit mobile version